"Szkoła Pamięta"

W ramach akcji „Szkoła pamięta” ogłoszonej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej nasi uczniowie z klas I-III wraz z nauczycielami w dniu  31 października wybrali się na wycieczkę na Cmentarz Wojenny nr 80 w Sękowej. Chcąc upamiętnić żołnierzy, którzy zginęli  podczas tzw. operacji gorlickiej w czasie I wojny światowej zapaliliśmy znicze na ich grobach, oddaliśmy im hołd minutą ciszy, oraz odmówiliśmy modlitwę za poległych.

Natomiast w dniu 12 listopada młodzież z klas piątych wraz z wych. Gabrielą Kołotyło i panem Fabianem Szarowiczem udała się na cmentarz wojenny nr 79 w Sękowej. Uczniowie zapalili znicze na grobach. Następnie emerytowany nauczyciel naszej szkoły pan Aleksander Gucwa zapoznał młodzież z historią wybuchu I wojny światowej, działaniami wojennymi na naszym terenie oraz z budową nekropoli.

Dla uczniów edukacji wczesnoszkolnej oraz młodzieży było to wielkie przeżycie i zarazem bardzo emocjonalna i żywa lekcja historii. Takie właśnie miejsca jak te cmentarze i wiele innych na terenie gminy Sękowa, są pamiątką wydarzeń historycznych, które rozgrywały się ponad wiek temu. Szczególnie godny podkreślenia jest fakt, że mimo upływającego czasu, ludzie nie pozwolili tym miejscom odejść w zapomnienie, czując się odpowiedzialni za tych, którzy spoczęli niejednokrotnie w sąsiedztwie ich gospodarstw.

Za udział w akcji „Szkoła pamięta” nasza szkoła otrzymała dyplom z podziękowaniem.