Icon Contrast 1 Icon Contrast 2 Icon Contrast 3 Icon Contrast 4
UONET+ Ministerstwo Edukacji i Nauki Kuratorioum Oświaty w Krakowie Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Krakowie Centralna Komisja Egzaminacyjna Biuletyn Informacji Publicznej
Wycieczka przedmiotowa do Ośrodka Magurskiego Parku Narodowego w Krempnej

W dniu 5 października 2023 roku klasy II a, II b oraz III a odwiedziły Magurski Park Narodowy w Krempnej. Uczniowie uczestniczyli w lekcji edukacji środowiskowej związanej z poznaniem na żywo przyrody MPN. Podczas zwiedzania wystawy zobaczyły krajobrazy, rośliny i zwierzęta parku.  
Była to edukacja w nowoczesnym wydaniu, gdyż:
- w Ośrodku istnieje wystawa przyrodnicza zorganizowana w formie spektaklu, obrazująca 4 pory roku życia przyrody w Parku. Dzięki dioramie (makiecie przyrodniczej z roślinami i zwierzętami za szybą) i filmowi odwiedzający mogą prześledzić zmiany zachodzące w ciągu roku. Głównym celem jest to, by zauroczeni widowiskiem uczniowie  wyruszyli na szlaki odkrywając bogactwo natury w terenie.
- nowe możliwości technologiczne zaowocowały kolejną fascynującą ekspozycją. To  multimedialna wystawa, oddziałująca na zmysły naszych podopiecznych. Umożliwiła nie tylko poznanie, ale też doświadczanie przyrody. Ekspozycja wypełniła wolne przestrzenie korytarzy i klatki schodowej trzech pięter budynku. Przybliżyła uczniom życie lasu, a całość spięta jest modelem buka przenikającym piętra wzdłuż klatki schodowej.
- na antresoli poczuć się można było jak w koronach drzew. Tu czekał na dzieci ptasi świat, w tym gniazdo orłów przednich.
- parter to wiele stanowisk związanych z lasem i jego mieszkańcami. Tu dzieciaki mogły wejść do leśnej czatowni i poczuć się jak fotograf przyrody. Mogły też dotknąć pni różnych gatunków drzew, a także przenieść się do nocnego lasu dzięki technologii VR.
- w podziemiach powitał ich korzeń buka zawieszony nad głowami, odwiedzając nory i piwniczki mogły bliżej poznać ich mieszkańców. Całość ekspozycji zapraszała do dotykania, słuchania, a nawet wąchania.
Nowe ekspozycje zostały więc przygotowane tak, by uczniowie  mogli zwiedzać je samodzielnie, w swoim tempie, rozkoszując się obcowaniem z przyrodą. Zachęcało to dzieciaki do skorzystania z tych stanowisk, które odpowiadają ich wrażliwości i zainteresowaniom. 
Wreszcie wyruszyliśmy  na szlak nie jak zwykli turyści, ale jak poszukiwacze przygód. Dzięki metodzie zwanej questingiem zamieniliśmy się w tropicieli atrakcji, których istnienia nawet nie podejrzewaliśmy.
Ośrodek w Krempnej dał naszym podopiecznym wspaniałą okazję, aby poznawać Magurski Park Narodowy z bliska i pod opieką kompetentnych przewodników, ludzi, którzy znają te okolicę najlepiej. Dzięki temu nauka stała się  dla nich przyjemnością.