Icon Contrast 1 Icon Contrast 2 Icon Contrast 3 Icon Contrast 4
UONET+ Ministerstwo Edukacji i Nauki Kuratorioum Oświaty w Krakowie Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Krakowie Centralna Komisja Egzaminacyjna Biuletyn Informacji Publicznej
"Poznaj Polskę" - Przedsięwzięcie Ministra Edukacji i Nauki

„Poznaj Polskę” to przedsięwzięcie Ministra Edukacji i Nauki skierowane do dzieci i młodzieży szkolnej, którego celem jest uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego poprzez poznawanie Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki.  W ramach realizacji tego przedsięwzięcia uczniowie naszej szkoły wzięli udział w dwóch wycieczkach.
Uczniowie klas II i III wraz z wychowawcami udali się na jednodniową wycieczkę do Krakowa. Najpierw zwiedzili Katedrę Wawelską, a w niej grobowce sławnych Polaków oraz wieżę z  Dzwonem Zygmunta. Kolejnym punktem wycieczki było przejście przez Smoczą Jamę i pamiątkowe zdjęcie pod pomnikiem smoka. Następnie ulicą Grodzką przeszli na krakowski rynek i stojąc pod Sukiennicami wysłuchali hejnału z wieży Kościoła Mariackiego. Potem udali się do wnętrza kościoła, gdzie podziwiali słynny ołtarz Wita Stwosza. Po zregenerowaniu sił i posiłku udali się ponownie na Wawel. Tam zwiedzili Skarbiec, Zbrojownię i Komnaty Królewskie z przepięknymi arrasami. Ważnym i wyczekiwanym punktem wycieczki był zakup pamiątek z Krakowa. Z kolorowymi magnesami, figurkami smoka, mieczami, kuszami udali się do autokaru. Trochę zmęczeni, ale zadowoleni, pełni wrażeń wrócili do domów. Dla wielu uczniów była to pierwsza wycieczka do Krakowa i bezpośredni kontakt z jego zabytkami, Wisłą, pomnikiem Smoka, które poznawali wcześniej w klasie na podstawie legend, filmów i ilustracji.
Natomiast uczniowie klas VIIa i VIIb oraz część uczniów klasy VIIIa i VIIIb udali się w dniach 27 – 29 października 2021 r. na wycieczkę do Warszawy.
W stolicy uczniowie odwiedzili: Cmentarz Wojskowy na Powązkach, Muzeum Historii Żydów Polskich – Polin, Łazienki i Zamek Królewski. Dodatkowo zwiedzili plac Zamkowy oraz przeszli  Krakowskim Przedmieściem zwracając uwagę na najważniejsze obiekty  znajdujące się przy tej ulicy między innymi: Pałac Prezydencki, pomnik Adama Mickiewicza, Kościół św. Anny. Uczniowie uczcili również pamięć poległych w walce o niepodległość odwiedzając Grób Nieznanego Żołnierza na placu marszałka Józefa Piłsudzkiego.
Dużą atrakcją dla dzieci okazał się pobyt w Centrum Nauki Kopernik, w którym uczniowie na własnej skórze doświadczyli praw fizyki, przetestowali różnorodne urządzenia i znaleźli odpowiedzi na wiele nurtujących ich pytań. Duże wrażenie zrobił również na uczniach Stadion Narodowy, a przejście z panią przewodnik przez szatnie piłkarzy okazało się miłą niespodzianką.