Święto Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych zostało ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego w 1999 roku. Na początku obchodzono to święto jeden dzień, a od 2008 roku przez cały miesiąc – październik.
W tym roku Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (International Association of School Libriarianship – IASL) jako hasło Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych wybrało „Baśnie i legendy z całego świata” („Fairy Tales and Folk Tales around the World”).
Są ich niezliczone ilości, bowiem każdy rejon naszej planety, każda kultura, a nawet większość miejscowości, czasem zupełnie niewielkich, ma swoje podania. Początkowo takie historie przekazywane, czyli podawane były ustnie z pokolenia na pokolenie. Bazują na fantastyce, ale na ogół zawarte jest w nich ziarnko prawdy bądź ukazana prawda życiowa, wskazówka, jak należy w życiu postępować.
Poznawanie takich historii najlepiej zacząć od tych związanych z miejscem zamieszkania oraz najbliższą okolicą. Dla mieszkańców gminy Sękowa będzie to legenda „Sękowy las”. Z naszym regionem związane są też opowieści o Teresce, o królu Magury czy o zaklętym zamku. Ponieważ mieszkamy w Małopolsce, trzeba by znać również legendy o Kraku, o smoku wawelskim, o królewnie Wandzie, o hejnale mariackim, o Twardowskim. Warto zapoznać się też z innymi opowieściami, np. o śpiących rycerzach w Tatrach, o zamku w Niedzicy czy o soli w Wieliczce.
Każdy Polak powinien znać podania związane z początkami polskiej państwowości: o Lechu, Czechu i Rusie, o Popielu, o Piaście Kołodzieju, a także te związane z obecną stolicą naszego kraju oraz Mazowszem: o Warsie i Sawie, o syrenie, o złotej kaczce, o bazyliszku.
Głównym celem przedsięwzięć bibliotecznych w naszej szkole była promocja czytelnictwa, wzbogacenie wiedzy, rozbudzenie zainteresowań, kształtowanie kultury czytelniczej, zwrócenie uwagi środowiska Uczniów, Nauczycieli i Rodziców na bibliotekę jako aktywną, widoczną część szkoły.
W tym roku obchody utrudniała sytuacja epidemiczna, jednak z zachowaniem odpowiedniego reżimu sanitarnego udało się zrealizować niektóre działania.
Już w miesiącu wrześniu dla uczniów klas pierwszych odbyło się w bibliotece szkolnej spotkanie z książką. Uczniowie z ciekawością zwiedzili bibliotekę, poznali katalogi biblioteczne i księgozbiór podręczny. Wszystkie dzieci chciały sprawdzić, jak bardzo ciężka jest encyklopedia. Pani bibliotekarka zapoznała ich z wierszem Jana Brzechwy „Żuk”.
W październiku w bibliotece szkolnej została również zorganizowana wystawka książek „Baśnie i legendy z całego świata”, którą uczniowie często oglądali i wybierali z niej pozycje do wypożyczenia.
Również w październiku uczniowie klas pierwszych zostali pasowani na uczniów oraz czytelników naszej biblioteki.
Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych