Przedszkolnego Programu Edukacji Antytytoniowej
pt.: ,,Czyste powietrze wokół nas”
Realizacja Przedszkolnego Programu Edukacji Antytytoniowej pt.: ,,Czyste powietrze wokół nas"
W roku szkolnym 2024/2025 nasze przedszkole ponownie przystąpiło do programu ,,Czyste powietrze wokół nas”, który jest jednym z narzędzi służących do realizacji celów Narodowego Programu Zdrowia w zakresie ochrony zdrowia oraz rozwoju dzieci przed narażeniem na dym tytoniowy. Akcję zorganizował Państwowy Inspektorat Sanitarny. Program był realizowany w grupach przedszkolnych (5 i 6l.) „Sówki” i „ Kreciki” ZSP w Sękowej.
Cele programu:
– uczenie dzieci szacunku do otaczającego świata,
– zwiększenie wrażliwości dzieci na szkodliwość dymu papierosowego,
– wykształcenie umiejętności rozpoznawania różnych źródeł dymu,
– zwiększenie wiedzy na temat skutków palenia papierosów,
– zwiększenie wrażliwości dzieci na miejsca, w których mogą być narażane na dym.
Realizacja programu odbyła się poprzez cykl zajęć dydaktycznych skierowany do dzieci, składający się z:
1. Wycieczka, spacer po okolicy – na pierwszych zajęciach dzieci z obydwu grup udały się na spacer po najbliższej okolicy. Już w przedszkolu poinformowane zostały, aby podczas wycieczki bacznie obserwowały dymy, skąd one się wydobywają. Podczas spaceru przedszkolaki rozglądały się i żywo reagowały na każde zauważone źródło dymu.
2. „Co i dlaczego dymi?” – na kolejnych zajęciach w obydwu grupach wprowadzeniem do tematu było doświadczenie i odpowiedź na pytanie „Co to jest powietrze?” i „Czy powietrze, którym oddychamy jest czyste?” . Następnie dzieci wypowiadały się na temat źródeł dymów i omówiliśmy planszę ze źródłami dymów, rozmawialiśmy dlaczego dymią papierosy, samochody, fabryki, kominy domów. Kolejną częścią zajęć było oglądanie i omówienie prezentacji multimedialnej „Co dymi?”.
Dzieci wysłuchały również opowiadania „O kominie, który przestał dymić”, a następnie porządkowały ilustracje zdarzeń w czasie.
3. „Jak się czuję, kiedy dymi papieros?” – zagadki sensoryczne – „Różne zapachy” – wąchanie miłych i nieprzyjemnych zapachów, ćwiczenia oddechowe, zabawa w „kwiatki”, kolorowanie obrazków. Przedstawienie dzieciom dinozaura Dinka i wysłuchanie piosenki o nim.
4. „Co się dzieje, kiedy ludzie palą papierosy?” – podczas następnego spotkania dzieci wysłuchały historii, która przydarzyła się Dinusiowi podczas podróży pociągiem do wujka. Dzieci pokazywały jak zachowywali się ludzie w wagonie gdzie nikt nie palił, a jak w przedziale dla osób palących. Następnie uczyliśmy się piosenki o Dinusiu i kolorowaliśmy kolorowanki Dinusia.
5. „Jak unikać dymu papierosowego?” – poznanie znaku „Zakaz palenia”. Następnie prezentacja znaczków z zakazem palenia i rozmowa na temat, gdzie można takie znaczki spotkać..
Kolejną z form realizacji programu było zapoznanie rodziców z założeniami programu i profilaktyką tytoniową poprzez umieszczenie informacji w kąciku dla rodziców na korytarzu przedszkolnym.
Założeniem programu było wykształcenie u dzieci świadomej umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których inne osoby palą przy nich papierosy, oraz wzrost kompetencji rodziców w zakresie ochrony dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy.
Dzięki tym zajęciom dzieci zwiększyły wiedzę dotyczącą szkodliwości dymu, obserwowały podczas wycieczki źródła dymu, zapoznały się z postacią Dinusia.
Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w zajęciach. Proponowane zabawy zainspirowały ich wyobraźnię. Program „ Czyste powietrze wokół nas” cieszył się dużym zainteresowaniem dzieci. Chętnie uczestniczyły w zajęciach, łatwo przyswajały informacje na temat problemu dymu tytoniowego oraz jak unikać sytuacji, w których dzieci przebywają w pomieszczeniach zadymionych.
Koordynator programu: Baarbara Tenerowicz